Nergal
Dołączył: 25 Gru 2006 Posty: 88
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 1/5 Skąd: 6 krąg piekieł
|
Wysłany: Czw 12:53, 18 Sty 2007 Temat postu: FN P-90 |
|
|
fotka:
"Kierowcy pojazdów wojskowych, załogi stacji radarowych czy transporterów opancerzonych są szczególnie narażeni na atak ze strony nieprzyjacielskich wojsk, partyzantów, czy też oddziałów specjalnych. Jako, że ich obecność jest dla każdej armii niezbędna, muszą mieć oni możliwość samoobrony przed nagłym atakiem.
Najlepszym rozwiązaniem wydawałby się pistolet. Mały, poręczny, nie zajmujący dużo miejsca, no i przede wszystkim bardzo lekki. Pistolet niestety ma bardzo poważną wadę małą siłę ognia. W sytuacjach zagrożenia przydałaby się broń o większej sile ognia najlepiej z możliwością prowadzenia celnego ognia maszynowego na większą odległość. Te wymagania spełnia karabin szturmowy (np. M16A2). Pomijając ciężar tego rodzaju broni - gdzie ten biedny kierowca (zwłaszcza pojazdu bojowego) miałby się zmieścić z tak wielkim karabinem. Jakby doszło co do czego to najprawdopodobniej nie zdołałby go użyć. Zostaje zatem jedynie pistolet maszynowy. Wymiary ma zdecydowanie mniejsze od karabinu szturmowego, siła ognia większa niż u pistoletu, no i można prowadzić z niego skuteczny ogień maszynowy na odległość do 200 m. Problemem jest tu ciężar broni i paradoksalnie celność ognia maszynowego. Te problemy zdaje się rozwiązywać pistolet maszynowy P-90. Jest to broń skonstruowana przez belgijską firmę FN (tę samą która skonstruowała karabin szturmowy FN FAL).
P-90 jest bronią niezwykłą, poczynając od wyglądu poprzez zastosowany rodzaj amunicji, a na samym układzie konstrukcyjnym skończywszy. Jest bronią wykonaną w dużej części z tworzyw sztucznych i kompozytów co sprawiło, że załadowany waży 3,2 kg. Taki przereklamowany niezaładowany UZI waży 3,6 kg. Przy czym UZI ma w magazynku maksymalnie 32 naboje, a P-90 mieści ich 50! Tak duża pojemność magazynka jest wynikiem opracowania specjalnie dla P-90 nowego naboju o nazwie SS90. Jest to nabój 5,7x28 o masie 5,5g, długości 43,5 mm i masie pocisku 1,5 g. Tłumaczy to dlaczego załadowany 50 nabojami P-90 jest zdecydowanie lżejszy od niezaładowanego UZI.
P-90 został skonstruowany w układzie bull-pup co przy zastosowaniu dość słabego naboju oraz celownika optycznego spowodowało, że broń przy prowadzeniu ognia maszynowego zachowuje sie stabilnie i łatwo jest ją kontrolować. Zastosowanie układu bull-pup dało jeszcze jedną korzyść w postaci możliwości zastosowania długiej lufy przy zachowaniu małych wymiarów samej broni. Przyczyniło się to do uzyskania oprócz lepszej celności, większej szybkości początkowej pocisku, która w przypadku P-90 wynosi 850 m/s, czyli takiej jak w większości karabinów szturmowych. P-90 działa na zasadzie odrzutu zamka półswobodnego co też było powodem zmniejszenia jego ciężaru. Problem jakby się mogło wydawać jest sam magazynek. Co by nie robić przy 50-ciu nabojach musi mieć znaczną długość. Musiano się zatem nakombinować, gdzie by go tu umieścić i to jest kolejna ciekawostka: magazynek umieszczono dokładnie poziomo (tak nie pomyliłem się: poziomo) nad... lufą. Spowodowało to parę kłopotów związanych z wpakowaniem prostopadle umieszczonego względem osi wzdłużnej pistoletu naboju do lufy, która jak wiemy jest do tej osi umieszczona równolegle. Poradzono sobie jednak z tym problemem całkiem znośnie (nie będę zanudzał Czytelników szczegółami) i uzyskano zamierzony cel, czyli utrzymanie małych wymiarów broni. Mogę jeszcze dodać, że sam magazynek jest wykonany rzecz jasna z tworzywa sztucznego, przy czym jest ono przezroczyste, co ułatwia strzelcowi kontrolowanie zawartości magazynka.
Zastosowany w P-90 celownik optyczny umożliwia celowanie na odległości 150 m bez konieczności zmiany jego nastaw. W rezultacie tego i wcześniej wymienionych "zabiegów" uzyskano pistolet maszynowy o dużej sile ognia, celnym ogniu maszynowym na dużych odległościach przy zachowaniu jednocześnie małych wymiarów i małego ciężaru broni.
Na zakończenie mogę dodać, że P-90 powstał na początku lat 90-tych i znalazł zastosowanie nie tylko jako broń kierowców, ale i jako broń oddziałów specjalnych i oddziałów antyterrorystycznych."
Informacje zaczerpniete ze strony [link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|